tepe

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 10 Kategoride 256 İçerik Bulunuyor.

HABERLER

KIRILMA YAKINDAN GEÇECEK RİSK BÜYÜK

06 Mart 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel » KIRILMA YAKINDAN GEÇECEK RİSK BÜYÜK

DepremProf. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın Marmara depremi 2150 ye uzayabilir açıklamasını AjansHaber’e değerlendiren İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, “2045 yılında olacağını söylemek için sismolojik olarak elde çok önemli veriler olması lazım. Beklediğimiz kırılma 1766 yılında olan ve kuzeyden geçen bir faydır. Bu kadar belirsizlikler varken 2045 tahminini yapmak zordur. Bizim elimizde böyle bir veri yok. Bu fayın 250 yıllık enerji büyüklüğünü de biliyoruz. Bu depremin 7.3 ile 7.7 arasında olmasını bekliyoruz. Bu faydaki kırılma Bakırköy’ün önünden Tekirdağ önlerine kadar olan kısımda olacaktır. 250 yılı aşkın biriken bir enerji var. Bayağı ciddi bir enerji ile karşılaşacağız.” şeklinde konuştu.
“DEPREMİN TARİHİNİ TAHMİN ETMEK ÇOK ZOR”
2045 yılında olacağını söylemek için sismolojik olarak elde çok önemli veriler olması lazım. Beklediğimiz kırılma 1766 yılında olan ve kuzeyden geçen bir faydır. Bu kadar belirsizlikler varken 2045 tahminini yapmak zordur. Bizim elimizde böyle bir veri yok.
“DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.3 İLE 7.7 ARASINDA OLACAK”
Marmara’da beklenen büyük depremin büyüklüğü konusunda tahminlerimiz var. Bu fayın 250 yıllık enerji büyüklüğünü de biliyoruz. Bu depremin 7.3 ile 7.7 arasında olmasını bekliyoruz. Bu faydaki kırılma Bakırköy’ün önünden Tekirdağ önlerine kadar olan kısımda olacaktır. Diğer faylarda bize net bir şekilde görünen veri yok. 250 yılı aşkın biriken bir enerji var. Bayağı ciddi bir enerji ile karşılaşacağız.
“BİNALAR İYİ YAPILMAZSA HER BİNANIN YIKIM RİSKİ VAR”
Depremlerde sağlamlık çok önemlidir. Binaların iyi yapılması çok önemli bir konudur. Binalar iyi yapılmazsa ve iyi denetlenmezse her binanın yıkım riski vardır. Geçenlerde Tayvan’da bir deprem oldu. 50 kilometre uzaktan 6,3 ile 6,6 büyüklüğünde depremler oldu ve 16 katlı bina çöktü. Buna bakarsak, bu tarzda binalar bizde çok fazla var. Biz de hala çok fazla katlı binalar yapıyoruz ama 60 metreden büyüklerine inşaat mühendisleri yüksek katlı bina diyorlar. Bu gerçekten ciddi bir konu ve bu konuda yönetmelik yok.
“KIRILMA ÇOK YAKINDAN GEÇECEK, RİSK BÜYÜK”
Yüksek binalara yönelik bir yönetmeliğin olmaması bizim riskimizi artıyor. Olması beklenen Marmara depreminde kırılma çok da yakından geçecek. Bundan önceki depremleri hep iyi ihtimallerle atlattık. 17 Ağustos 1999’da da yakından geçen bir kırılma oldu ama yavaş kırıldı ve beklenen hasarı yapmadı. Birçok konut yıkıldı ama daha fazlası da olabilirdi. O depremin şiddeti 7.6’ydi. Bütün bu faktörlerle risk gerçekten çok büyük.

İlgili Terimler :
Kutlu Creative